Osoby patřící do rodopisné větve Ročňů

 

Půdorys stavení, kde se narodil Josef Ročeň (na mapě z roku

Ročeň Josef (17. 2. 1857, Hůrka u Včelákova 2 - 12. 12. 1931, Dachov 12)
Narodil se v rodině Josefa Ročně, familianta z Hůrky čp. 2, jeho manželce Anně Ročňové (za svobodna Jehličkové).

Oženil se velmi dlouho, v jednapadesáti letech, 6. 10. 1908 na Včelákově s Antonií Hermanovou. V té době buď žil na statku v Dachově čp. 12, nebo se sem přestěhoval po svatbě. Zde se mu narodily postupně čtyři děti, dva synové a dvě dcery. Jeden ze synů, František, však po dvou měsících od svého narození zemřel.

Josef Ročeň se dožil 74 let a zemřel 12. prosince 1931. O tři dny později byl pohřben na hřbitově na Včelákově, kde odpočívá dodnes. Příčinou jeho úmrtí bylo podle zápisu v matrice zemřelých kornatění tepen. Jeho nejmladší dceři bylo v té době teprve 8 let, a proto jejím poručníkem byl stanoven jediný žijící syn, Josef Ročeň.

 

Vysvětlení pojmu "familiant":

Familiant byl dědičný nájemce na do roku 1848 "státní" půdě či chalupě. V letech 1775 - 1785 proběhla na císařské půdě pozemková reforma, nazývaná Raabizace, kdy byla panská a církevní půda rozdělena na nově zřízené poddanské grunty, na kterých se usadili bývalí bezzemci a drobní rolníci. Provedení raabizace bylo nařízeno na panstvích komorních (státních) a církevních. Na soukromých panstvích se raabizace uskutečňovala jen tam, kde s tím souhlasila vrchnost a 2/3 poddaných.

Z užívané půdy, nazývané někdy "familie", protože se z ní mohla uživit jedna rodina, platili nájemníci finanční či naturální pronájem. Odpadla tím zároveň robota původních sedláků, kteří dříve právě v rámci roboty obdělávali tuto půdu. Protože nové parcely byly svěřovány převážně rodinám, říkalo se jim "familianti".

Dne 7. září 1848 byl pak vydán patent v němž bylo stanoveno, že: "Všichni poddaní bez rozdílu se stávají vlastníky půdy, kterou drží..." Tento patent ponechal uspořádání pozemků ve stavu jaký byl dříve (status que ante), což znamená, že původní umístění, tvar a hranice pozemků nebyly změněny.

Zdroj: O familiantech a raabizaci

tree_small

Ročňová Antonie (7. 7. 1883, Dachov 36 - někdy kolem roku 1971, Dachov 59)
Ročňová Antonie byla manželskou dcerou Jana Hermana, domkaře v Dachově 36 a jeho ženy Marie (rozené Procházkové).

Ve svých pětadvaceti letech se provdala za, o 26 let staršího, Josefa Ročně. Od té doby bydlela na statku v Dachově čp. 12. Zde se jí narodily čtyři děti, z nichž pouze tři se dožily dospělosti. Její manžel po dvacetitřech letech manželství zemřel a o statek se začal starat nejstarší ze synů, který také dostal za povinnost se o svou matku starat naturálními dávkami. Jeho potomci žijí na tomto statku dosud.

Ke stáří žila u své nejmladší dcery v Dachově čp. 59, kde někdy kolem roku 1971 zemřela. Pochována je na hřbitově na Včelákově.

 

Vysvětlení pojmu "domkař":

Původně majitel malého hospodářství do výměry asi 4 ha, v pozdějším období pouze majitel domku bez půdy.

Současný (2009) vzhled statku v Dachově čp. 12


Ročňovi

V hádce bodnut a usmrcen

Článek o vraždě z deníku Národní politika, rok vydání 1900, v němž vystupuje Josef Ročeň (asi ročník 1857) jako starosta v Dachově.


| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 04. 2011 | 392 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ročňovi

Hůrka u Včelákova

 

Vzhled osady Hůrka v roce 1839

Hůrka je malá osada o pěti adresách, část městyse Včelákov v okrese Chrudim. Nachází se asi 2,5 km na východ od Včelákova, poblíž silnice mezi obcí Holetín a Tisovec. V roce 2001 zde trvale žil jeden obyvatel.

První zmínka o této osadě pochází z roku 1544.

V letech 1869-1930 byla osada částí obce Tisovec v okr. Chrudim, v r. 1950 patřila do obce Příkrakov v okrese Hlinsko, od r. 1961 je jednou z částí obce Včelákov v okr. Chrudim. Hůrka leží v katastrálním území Příkrakov.| Autor: administrator | Vydáno dne 16. 08. 2010 | 1090 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ročňovi

Četnost příjmení Ročeň v jednotlivých krajích a okresech

Z údajů ze statistik Ministerstva vnitra vyplývá pro nás velmi zajímavý výsledek. Vypadá to že rod Ročňů pochází pravděpodobně z oblasti Brněnska (v současné době je v Brně 211 osob s příjmením Ročeň).

Dalším ohniskem, ale s mnohem menší početností osob je Chrudimský okres (v současné době 69 osob)


| Autor: administrator | Vydáno dne 13. 07. 2010 | 644 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Ancestry - tvorba rodokmenu
WebZdarma.cz

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.

Design by Free Flash Templates

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language TOPlist MySQL Apache Web Server